Οι μεγάλοι νικητές σε Περιφέρειες και Δήμους

Αρκετοί νέοι δήμαρχοι εξελέγησαν στους μεγάλους Δήμους τόσο στην Περιφερειακή Ενότητα Θεσσαλονίκης όσο και στην Περιφέρεια Αττικής ενώ υπήρξαν αλλαγές και σε επικεφαλής Περιφερειών.

Κατά τη χθεσινή όμως εκλογική αναμέτρηση εξελέγησαν οι εξής Περιφερειάρχες:

Περιφέρεια Αττικής: Γιώργος Πατούλης 66,2%
Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας: Νεκτάριος Φαρμάκης 56,4%
Περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονιας – Θράκης: Χρήστος Μέτιος 51,1%
Περιφέρεια Πελοποννήσου: Παναγιώτης Νίκας 52,7%
Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας: Φάνης Σπανός 51,4%
Περιφέρεια Ιονίων Νήσων: Ρόδη Κράτσα 59,1%
Περιφέρεια Βορείου Αιγαίου: Κωνσταντίνος Μουτζούρης 51,1%

Οι νέοι δήμαρχοι στην Αττική που εξελέγησαν στο β’ γύρο:

Δήμος Αθηναίων Κώστας Μπακογιάννης,

Δήμος Πειραιώς Γιάννης Μώραλης,

Δήμος Αγ. Βαρβάρας Λάμπρος Μίχος,

Δήμος Αγ. Παρασκευής Βασίλης Ζορμπάς,

Δήμος Αγ. Δημητρίου Μαρία Ανδρούτσου,

Δήμος Αγ. Αναργύρων – Καματερού Γιώργος Τσίρμπας,

Δήμος Αμαρουσίου Θεόδωρος Αμπατζόγλου,

Δήμος Ασπροπύργου Νίκος Μελετίου,

Δήμος Μάνδρας – Ειδυλλίας Στάθης Χρήστος,

Δήμος Μεγαρέων Σταμούλης Γρηγόριος,

Δήμος Αχαρνών Σπύρος Βρεττός,

Δήμος Βριλησσίων Ξένος Μανιατογιάννης,

Δήμος Βύρωνος ‘Ακης Κατωπόδης,

Δήμος Δάφνης – Υμηττού Αναστάσιος Μπινίσκος,

Δήμος Διονύσου Γιάννης Καλαφατέλης,

Δήμος Ζωγράφου Βασίλης Θώδας,

Δήμος Ηρακλείου Νίκος Μπάμπαλος,

Δήμος Ιλίου Νίκος Ζενέτος,

Δήμος Καισαριανής Χρήστος Βοσκόπουλος,

Δήμος Καλλιθέας Δημήτρης Κάρναβος,

Δήμος Κερατσινίου – Δραπετσώνας Χρήστος Βρεττάκος,

Δήμος Κηφισιάς Γιώργος Θωμάκος,

Δήμος Κορυδαλλού Νίκος Χουρσαλάς,

Δήμος Μαραθώνος Στέργιος Τσίρκας,

Δήμος Μαρκόπουλου Κώστας Αλαγιάννης,

Δήμος Μεταμορφώσεως Στρατής Σαραούδας,

Δήμος Νέας Ιωνίας Δέσποινα Θωμαΐδου,

Δήμος Νέας Σμύρνης Σταύρος Τζουλάκης,

Δήμος Νέας Φιλαδέλφειας Γιάννης Βούρος,

Δήμος Παλαιού Φαλήρου Γιάννης Φωστηρόπουλος,

Δήμος Περάματος Γιάννης Λαγουδάκης,

Δήμος Πετρουπόλεως Στέφανος Βλάχος,

Δήμος Χαϊδαρίου Βαγγέλης Ντηνιακός

Δήμος Χαλανδρίου Σίμος Ρούσσος.

Οι νέοι δήμαρχοι Θεσσαλονίκης που εξελέγησαν στο β’ γύρο:

Δήμος Δέλτα: Γιάννης Ιωαννίδης

Δήμος Θερμαϊκού: Γιώργος Τσαμασλής

Δήμος Θεσσαλονίκης: Κωνσταντίνος Ζέρβας

Δήμος Καλαμαριάς: Γιάννης Δαρδαμανέλης

Δήμος Κορδελιού- Ευόσμου: Κλεάνθης Μανδαλιανός

Δήμος Λαγκαδά: Γιάννης Ταχματζίδης

Δήμος Παύλου Μελά:  Δημήτρης Δεμουρτζίδης

Δήμος Χαλκηδόνας: Σταύρος Αναγνωστόπουλος

Δήμος Ωραιοκάστρου: Παντελής Τσακίρης