Αυτές είναι οι τελικές υποψηφιότητες για τα βραβεία «Ίρις 2018»

Ανακοινώθηκαν οι τελικές υποψηφιότητες για τα βραβεία «Ίρις 2018», σε συνέντευξη Τύπου που πραγματοποιήθηκε στη Στέγη του Ιδρύματος Ωνάση από την Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου.

Η τελετή απονομών των βραβείων αναμένεται να πραγματοποιηθεί στις 23 Απριλίου, σε μία εκδήλωση την οποία θα παρουσιάσουν οι Μάκης Παπαδημητρίου και Γιώργος Πυρπασόπουλος. Αναλυτικά οι υποψηφιότητες για τα βραβεία «Ίρις 2018»:

Βραβείο Ειδικών Εφέ

  1. Για την ταινία «Ο γιος της Σοφίας», οι Valentin Serafimov, Valentin Valov, Γιώργος Αλαχούζος, Ρούλης Αλαχούζος
  2. Για την ταινία «Το τελευταίο σημείωμα», ο Αντώνης Κοτζιάς
  3. Για την ταινία «Do it yourself», οι Στάθης Ναυπλιώτης, Αλέξης Μηταδόπουλος, Χάρις Καρακουλίδη, Ανδρέας Χέλμης, Θέμης Κατάκαλος

Βραβείο Μακιγιάζ

  1. Για την ταινία «Ο γιος της Σοφίας», οι Valentin Valov, Petya Simeonova
  2. Για την ταινία «ΠΟΛΥΞΕΝΗ», ο Γιάννης Παμούκης
  3. Για την ταινία «Το τελευταίο σημείωμα», η Εύη Ζαφειροπούλου

Βραβείο Ήχου

  1. Για την ταινία «Ο γιος της Σοφίας», οι Boris Trayanov, Περσεφόνη Μήλιου, Anne Le Campion
  2. Για την ταινία «Το τελευταίο σημείωμα», οι Στέφανος Ευθυμίου, Κώστας Βαρυμποπιώτης, Αλέξανδρος Σιδηρόπουλος, Άρης Λουζιώτης
  3. Για την ταινία «Do it yourself», οι Ορέστης Καμπερίδης, Κώστας Βαρυμποπιώτης, και Βάλια Τσέρου

Βραβείο Ενδυματολογίας

  1. Για την ταινία «Ο γιος της Σοφίας», η Μάρλι Αλιφέρη
  2. Για την ταινία «ΠΟΛΥΞΕΝΗ», η Δέσποινα Χειμώνα
  3. Για την ταινία «Το τελευταίο σημείωμα», η Γιούλα Ζωιοπούλου

Βραβείο Σκηνογραφίας

  1. Για την ταινία «Ο γιος της Σοφίας», η Πηνελόπη Βαλτή
  2. Για την ταινία «ΠΟΛΥΞΕΝΗ», ο Γιώργος Γεωργίου
  3. Για την ταινία «Το τελευταίο σημείωμα», ο Σπύρος Λάσκαρης

Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής (*πέντε υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας)

  1. Για την ταινία «Αγκάθι», οι Σόφι Μπιρκ, Άσμπγιορν Ντερντάου
  2. Για την ταινία «ΠΟΛΥΞΕΝΗ», ο Νίκος Κυπουργός
  3. Για την ταινία «Τζαμάικα», ο Θέμης Καραμουρατίδης
  4. Για την ταινία «Το τελευταίο σημείωμα», The Boy (Αλέξανδρος Βούλγαρης)
  5. Για την ταινία «Happy Birthday», ο Κωνσταντής Παπακωνσταντίνου

Βραβείο Μοντάζ

  1. Για την ταινία « ΠΟΛΥΞΕΝΗ», η Δώρα Μασκλαβάνου
  2. Για την ταινία «Το τελευταίο σημείωμα», ο Τάκης Γιαννόπουλος
  3. Για την ταινία «Do it yourself», ο Λάμπης Χαραλαμπίδης

Βραβείο Φωτογραφίας

  1. Για την ταινία «Ο γιος της Σοφίας», ο Διονύσης Ευθυμιόπουλος
  2. Για την ταινία «ΠΟΛΥΞΕΝΗ», ο Claudio Bolivar
  3. Για την ταινία «Το τελευταίο σημείωμα», ο Σίμος Σαρκετζής

Βραβείο Β’ Γυναικείου Ρόλου

  1. Για την ταινία «Ο γιος της Σοφίας», η Υβόννη Μαλτέζου
  2. Για την ταινία «ΠΟΛΥΞΕΝΗ», η Λυδία Φωτοπούλου
  3. Για την ταινία «USSAK», η Θεοδώρα Τζήμου

Βραβείο Β’ Ανδρικού Ρόλου

  1. Για την ταινία «Ο γιος της Σοφίας», ο Θανάσης Παπαγεωργίου
  2. Για την ταινία «Τζαμάικα», ο Φάνης Μουρατίδης
  3. Για την ταινία «Το τελευταίο σημείωμα», ο Hennicke Andre

Βραβείο Α΄ Γυναικείου Ρόλου (*4 υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας)

  1. Για την ταινία «Ο γιος της Σοφίας», η Valery Tscheplanowa
  2. Για την ταινία «ΠΟΛΥΞΕΝΗ», η Κάτια Γκουλιώνη
  3. Για την ταινία «Happy Birthday», η Νεφέλη Κουρή
  4. Για την ταινία «USSAK», η Κάτια Γέρου

Βραβείο Α΄ Ανδρικού Ρόλου

  1. Για την ταινία «Ο γιος της Σοφίας», ο Victor Khomut
  2. Για την ταινία «Το τελευταίο σημείωμα», ο Αντρέας Κωνσταντίνου
  3. Για την ταινία «Happy Birthday», ο Δημήτρης Ήμελλος

Βραβείο Σεναρίου (*4 υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας)

  1. Για την ταινία «Γυναίκες που περάσατε από δω», ο Σταύρος Τσιώλης
  2. Για την ταινία «Ο γιος της Σοφίας», η Ελίνα Ψύκου
  3. Για την ταινία «ΠΟΛΥΞΕΝΗ», η Δώρα Μασκλαβάνου
  4. Για την ταινία «Το τελευταίο σημείωμα», η Ιωάννα Καρυστιάνη

Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη

  1. Για την ταινία «Αγκάθι», ο Γαβριήλ Τζάφκας
  2. Για την ταινία «Do it yourself», ο Δημήτρης Τσιλιφώνης
  3. Για την ταινία «Dolphin man», ο Λευτέρης Χαρίτος

Βραβείο Σκηνοθεσίας

  1. Για την ταινία «Γυναίκες που περάσατε από δω», ο Σταύρος Τσιώλης
  2. Για την ταινία «Ο γιος της Σοφίας», η Ελίνα Ψύκου
  3. Για την ταινία «ΠΟΛΥΞΕΝΗ», η Δώρα Μασκλαβάνου

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους

  1. Για την ταινία «Άκτιστο φως», ο Ευθύμης Kosemund Σανίδης
  2. Για την ταινία «Καουμπόης», ο Γιάννης Χαριτίδης
  3. Για την ταινία «Κατάψυξη», ο Δημήτρης Νάκος
  4. Για την ταινία «Το φράγμα», ο Γιώργος Τελτζίδης
  5. Για την ταινία «Copa Loca», ο Χρήστος Μασσαλάς

Βραβείο Ταινίας Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)

  1. Για την ταινία «Η μεγάλη ουτοπία», οι Γιώργος Κυριάκος και Φώτος Λαμπρινός
  2. Για την ταινία «Ο μεγάλος περίπατος της Άλκης», οι Στέλλα Θεοδωράκη, Θάνος Αναστόπουλος, Πέτρος Σεβαστίκογλου, και Μαργαρίτα Μαντά
  3. Για την ταινία «Dolphin man», οι Ρέα Αποστολίδη, Γιούρι Αβέρωφ, και Λευτέρης Χαρίτος

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας

  1. Για την ταινία «Γυναίκες που περάσατε από δω», οι Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Ράνια Ψημένου, Κώστας Κεφάλας
  2. Για την ταινία «Ο γιος της Σοφίας», οι Γιώργος Καρναβάς, Κωνσταντίνος Κοντοβράκης, Ελίνα Ψύκου
  3. Για την ταινία «ΠΟΛΥΞΕΝΗ», οι Φένια Κοσοβίτσα, Δώρα Μασκλαβάνου
  4. Για την ταινία «Το τελευταίο σημείωμα», οι Γιάννης Ιακωβίδης
  5. Για την ταινία «Lines», ο Βασίλης Μαζωμένος